Suranne Jones named Best Leading Actress at BAFTA TV awards: Find out all the winners

by hellomagazine.com

The biggest names in television descended upon Royal Festival Hall in London for the BAFTA TV awards on Sunday evening. Suranne Jones was one of the big winners of the night as she took home the leading actress award.

The 37-year-old joked that she had "baby brain" as she collected her award in recognition of her performance in Doctor Foster. The actress, who welcomed a baby boy in March, admitted she was worried she would forget the list of people she wanted to thank.

CLICK TO VIEW GALLERY

Suranne-Jones-

Suranne Jones was named Best Leading Actress at the BAFTA TV awards

"This is such a big moment for me and I've got terrible baby brain. I can't remember my own name never mind anyone elses," Suranne joked.

Speaking to Press Association backstage, she admitted that she was overjoyed following an incredible year that has seen her accomplish a lot in both her personal life and acting career.

"If someone had told me I would have had a husband, a baby and a BAFTA in 2016, I would not have believed them," she said. "I'm very happy with my lot."

Mark-Rylance-

Mark Rylance was named Best Leading Actor for Wolf Hall

Meanwhile Mark Rylance won the leading actor award for his performance in Wolf Hall. The BBC2 show was also named Best Drama Series, while Tess Daly and Claudia Winkleman admitted they were shocked to collect the Best Entertainment Programme award for Strictly Come Dancing at the ceremony sponsored by 88 Rue du Rhone.

Read on for the full list of BAFTA TV award winners.

Leading actor:

Ben Whishaw – London Spy (BBC2)
Idris Elba – Luther (BBC1)
Winner: Mark Rylance – Wolf Hall (BBC2)
Stephen Graham – This is England '90 (Channel 4)

Leading actress:

Claire Foy – Wolf Hall (BBC2)
Ruth Madeley – Don't Take My Baby (BBC3)
Sheridan Smith – The C-Word (BBC1)
Winner: Suranne Jones – Doctor Foster (BBC1)

Supporting actor:

Anton Lesser – Wolf Hall (BBC2)
Cyril Nri – Cucumber (Channel 4)
Ian McKellen – The Dresser (BBC2)
Winner: Tom Courtenay – Unforgotten (ITV)

Supporting actress:

Winner: Chanel Cresswell – This is England '90 (Channel 4)
Eleanor Worthington-Cox – The Enfield Haunting (Sky Living)
Lesley Manville – River (BBC1)
Michelle Gomez – Doctor Who (BBC1)

Entertainment programme:

Adele at the BBC (BBC1)
Britain's Got Talent (ITV)
WINNER: Strictly Come Dancing (BBC1)
TFI Friday anniversary special (Channel 4)

TessDaly-

Entertainment performance:

Graham Norton – The Graham Norton Show (BBC1)
Winner: Leigh Francis – Celebrity Juice (ITV2)
Romesh Ranganathan – Asian Provocateur (BBC3)
Stephen Fry – QI (BBC2)

Female performance in a comedy programme:

Winner: Michaela Coel – Chewing Gum (Channel 4)
Miranda Hart – Miranda (BBC1)
Sian Gibson – Peter Kay's Car Share (BBC iPlayer)
Sharon Horgan – Catastrophe (Channel 4)

Male performance in a comedy programme:

Hugh Bonneville – W1A (BBC2)
Javone Prince – The Javone Prince Show (BBC2)
Winner: Peter Kay – Peter Kay's Car Share (BBC iPlayer)
Toby Jones – Detectorists (BBC 4)

Single drama:

The C-Word (BBC1)
Cyberbully (Channel 4)
WINNER: Don't Take My Baby (BBC3)
The Go-Between (BBC1)

Soap and continuing drama:

Coronation Street (ITV)
WINNER: EastEnders (BBC1)
Emmerdale (ITV)
Holby City (BBC1)

EastEnders-

Mini-series:

Doctor Foster (BBC1)
The Enfield Haunting (Sky Living)
London Spy (BBC2)
WINNER: This is England '90 (Channel 4)

Drama Series:

Humans (Channel 4)
The Last Panthers (Sky Atlantic)
No Offence (Channel 4)
WINNER: Wolf Hall (BBC2)

International:

The Good Wife (More4)
Narcos (Netflix)
Spiral (BBC4)
WINNER: Transparent (Amazon Prime)

Factual series:

The Detectives (BBC2)
Great Ormond Street (BBC2)
WINNER: The Murder Detectives (Channel 4)
The Tribe (Channel 4)

Specialist factual:

WINNER: Britain's Forgotten Slave Owners (BBC2)
Grayson Perry's Dream House (Channel 4)
The Hunt (BBC1)
Rudolf Nureyev – Dance to Freedom (BBC2)

Single documentary:

Bitter Lake (BBC iPlayer)
Life After Suicide (BBC1)
Louis Theroux: Transgender Kids (BBC2)
WINNER: My Son the Jihadi (Channel 4)

Features:

Back in Time for Dinner (BBC2)
WINNER: The Great British Bake Off (BBC1)
Kevin McCloud: Escape to the Wild (Channel 4)
Travel Man (Channel 4)

Reality and constructed factual:

WINNER: First Dates (Channel 4)
Gogglebox (Channel 4)
I'm a Celebrity ... Get Me Out of Here (ITV)
The Secret Life of 5 Year Olds (Channel 4)

Current affairs:

Children of the Gaza War (BBC2)
Escape from Isis – Dispatches (Channel 4)
Jihad: A British Story (ITV)
WINNER: Outbreak: The Truth About Ebola (BBC2)

News coverage:

BBC News at Six: Paris Attacks Special (BBC1)
WINNER: Channel 4 News: Paris Massacre (Channel 4)
ITV News at 10: Refugee Crisis (ITV)
Sky News: From Turkey to Greece (Sky News)

Sport:

WINNER: The Ashes (Sky Sports)
The Grand National (Channel 4)
MOTD Live: FA Cup Final (BBC1)
Six Nations – Final Day (BBC1)

Live Event:

WINNER: Big Blue Live (BBC1)
The Sound of Music Live! (ITV)
Stargazing Live: Brit In Space, Tim Peake Special (BBC)
The Vote (More4)

Scripted comedy:

Chewing Gum (E4)
Peep Show (Channel 4)
People Just Do Nothing (BBC3)
WINNER: Peter Kay's Car Share (BBC iPlayer)

Comedy and comedy entertainment programme:

Charlie Brooker's Election Wipe (BBC2)
WINNER: Have I Got News for You (BBC1)
QI (BBC2)
Would I Lie To You (BBC1)

Radio Times audience award (voted for by members of the public):

Doctor Foster
The Great British Bake Off
Humans
Making a Murderer
Peter Kay's Car Share
WINNER: Poldark